fotogaleriečlánkyvidea
začátek bloku
tisk   tisk

Tomáš Blažek - Praktiky krmení - průřez sezonou 2005

Tomáš Blažek - Praktiky krmení - průřez sezonou 2005

Praktiky krmení – průřez sezonou 2005

Pomalu se blíží jaro a mnozí z vás jsou jistě netrpěliví a nemohou se dočkat, až zdolají prvního kapra. Připravil jsem si pro vás pár typů, které vám mohou napomoci k lepším úlovkům. Jsou to praktiky, které jsem používal předešlou sezonu. Jedná se o způsoby krmení a druhy boilie, se kterými jsem byl uspěšný. Vememe to ale pěkně po pořádku...

Někteří rybáři jsou na kapřích velikánech téměř závislí a zřejmě by nepřežili zimu bez pocitu, že jsou na rybách. Většina odjíždí za lepšími podmínkamy do zahraničí, stejně jako je tomu i u mne -  tradičně zkouším štěstí na francouském jezeře Lac de saint Cassien. Toto jezero je velice úchvatné a zdejší kapří monstra nenechají žádného kapraře v klidu spát. Kapři jsou velice vychytralí a málokterý lovec se jim dostane na kobylku. Ve studené vodě nejsou ryby tak aktivní, a proto musí být vše precizně připraveno od koncové montáže až po boilie. Nástraha musí vydávat silný potravní signál, aby rybu zaujala a přiměla ji k pozření. Velice dobře zde funguje směs Robin red s brusinkou, což je můj celoroční favorit na všech revírech. Já osobně převážně používám plovoucí nástrahu na návazci s fluorokarbonu. Dejte ale pozor na ostré hrany skal a škeblí, abyste o těžce vybojovaný ulovek záhy nepřišli. K nástraze přihazuji přibližně dvacet kusů boilie stejného druhu - davám větší průměr 21 mm, i když se teplota vody pohybuje pod 7°C. Tento rok mi jezero vydalo dva úlovky a to hned první den v roce, čímž jsem odstartoval novou úspěšnou sezonu - 15,60 kg. To jsem ještě netušil, že poslední den v roce budu zdolávat dalšího kapra, sice jsem o čtyři ryby přišel, ale ručička váhy můj úsměv rozsvítila, když se zastavila na hodnotě 20,20 kg.

Další zajímavý úlovek se mi povedl hned další výpravu, jestli se to dá tak nazvat. Příjel jsem v pátek večer a než jsem se stačil rozkoukat, tak bylo pondělí ráno a já se vracel domů... Již se z toho stává tradice, takže jsem si to šinul po D1 na Nové Mlýny. Každý rok se tu scházím se svými kamarády. Na zákrm si vždy vezu alespo? pět kilo pelet, které smíchám s konopím a lososovým olejem. Další přísada, která tam nesmí chybět je method mix Robin red + koření. Tento mix je velice atraktivní a má za úkol do mého loviště přilákat za krátkou dobu co nejvíce ryb. Jako nástrahu si vždy vybírám jednu z kořeněných příchutí se směsí Robin red - velice dobře funguje při teplotě vody okolo 12°C. Udělám velký koberec návnad a dvě montáže umísťuji kolem krmného místa. Velcí kapři jsou zvědaví a nenechají si jen tak něco ujít. Krouží kolem a shání se po potravě. Volně pohozené boilie, ležící opodál, je velkou zbraní a málokterý kapr odolá. Tentokrát jsem si mohl potěžkat ve své náruči uchvatného šupináče 106 cm a 21 kg, který zabral v neděli po páté hodině večer na panáčka - koření. Návazec jsem měl zhotovený ze š?ůrky Mystik a osazen byl háčkem Wide Gape velikostí 4B. O rok dříve jsem na tuto kombinaci zdolal 19,30 kg kapra, což evidentně svědčí o kvalitě tohoto boilie.

Další překrásné kapry jsem nachytal na naší klubové vodě Hejlov, kde jsem pracoval po dobu tří měsíců jako správce a příležitostně jsem rybařil. Povedlo se mi ulovit několik pěkných kaprů, z nichž největší byl šupináč 24,10 kg a lysec 30,80 kg. V letních měsících často prezentuji nástrahu na panáčka Bioenzym fish + losos a plovoucí boilie Bioprotein. Toto boilie není tak atraktivní, a proto ho používám v letních měsících, kdy je velká aktivita malých ryb. Velký kapr ví, co je pro něj dobré, a pokud na boilie narazí, tak ho pozře. Malí kapři proplovají kolem a boilie si nevšímají. Velice dobrá kombinace je rovněž Bioprotein + pomeranč.

Poslední můj úlovek z českých vod se nechal zlákat těsně před odjezdem do zahraničí. Stal se jim statný lysec 20,5 kg na Kořeněného tu?áka s broskví. Toto boilie je velice atraktivní a dokáže přimět rybu k záběru, když jiné nástrahy leží nehybně na dně. Skvělá kombinace je s GLM peletami, které změknou a postupně vypouští pachovou stopu.

Typ na velké krmné kampaně:

Mnozí z vás jistě navštívili velkou vodní plochu nebo řeku, kde je nutné hodně zakrmovat. Mnohdy je potřeba se prochytat velkým množstvím malých kaprů, kteří sežerou úplmě všechno. Na velké krmné kampaně je vhodná směs Supra fish v kombinaci s lososem. Boilie směs Supra fish je ekonomicky výhodná, jak se říká, hodně muziky za málo peněz. V této směsi se nachází enzymaticky upravené moučky, u níchž se pohybuje stravitelnost okolo 98%, čímž se z ní stává návnada na dlouhodobé chytání. Tato směs během posledních několika let ukázala své kvality a nachytala spoustu velkých kaprů, z nichž největší vážil 24,90 kg. Já osobně jsem tuto směs použil na poslední výpravě v Itálii, kde bylo třeba zakrmovat okolo 5 – 10 kg boilie denně, abych dokázal přilákat kapry do mého loviště. Když jsem zakrnil pouze 2 kg, tak během dvou hodin bylo krmné místo úplně vymetené. Nakonec se mi podařilo vytáhnout tři divoké šupináče 18,60 kg, 17,5 a 13,5 kg.

Pří používání kvalitních boiliesových směsí a atraktorů se vám ryby odvděčí spoustou krásných úlovků. Mně se v lo?ském roce vedlo dobře a podařilo se mi zdolat spoustu ryb – 13 kaprů nad 15 kg, 7 nad 18 kg, dalších 7 nad 20 kg a nejvědšího 31 kg.

Nenechte nic náhodě, pokud chcete lovit takové pěkné kapry, přijďte za námi a my vám rádi poradíme, jak na to.
konec bloku