fotogaleriečlánkyvidea
začátek bloku
tisk   tisk

Martin Gleve?ák - Úplněk nad Merenye

Martin Gleve?ák - Úplněk nad Merenye

Úplněk nad Merenye

Po neskutečně dlouhé zimě stojím v supermarketu ve frontě na pokladnu a z vozíku na mne kouká osm platíček vajec. Prodavačka u pokladny jen kroutí nechápavě hlavou. Ale to já pouštím z hlavy a už se těším, jak s mým parťákem začneme rolovat boilie pro maďarské miláčky. Na konci března je vše hotové a připravené v mrazáku a nám jen zbývá dokoupit potřebné množství mixu pelet. Začátkem dubna mě přímo mrazí v zádech při pohledu na silnou vrstvu ledu, která pokrývá hladinu většiny našich vod a doufám, že nebudu muset balit brusle. Pár dní před odjezdem píšu SMS Frantovi Koubovi, který na jezeře již chytá, jak to tam vypadá a dostává se mi uklidnění, že led je pryč.

A tak 9. dubna stojíme s parťákem Jirkou na břehu námi oblíbeného jezera a vychutnáváme si hřejivé maďarské slunce a máme před sebou osm dní nikým nerušeného lovu.

Hned po přípravě a vybalení všech potřebných věcí vyrážíme označit již známá místa a zakrmit. Použili jsme vyzkoušené boilie z ptačích zobů s příchutí brusinka a rybí mix s atrakt complexem frankfurtská klobása. Ještě jsme testovali námi sestavené směsi rybích mixů s příchutí losos a krab, do kterých jsme přidávali pro zatraktivnění Multimino PPC a Liquid liver.

14,70 kg a 86 cm

Hned první noc jsme ulovili snad kapří dvojčata. Lysci totiž měřili 85 cm a váhově byli od sebe jen o půl kilogramu, konkrétně 13 kg a 13,5 kg. Druhý den, po nádherném východu slunce, se hladina jezera začínala mírně vlnit. To jsme ještě netušili, co nás v příštích dnech čeká. V noci dorazil liják a silný vítr, který naše místo proměnil v tankodrom, kde se bez holin nedalo vůbec vyjít z bivaku. Z nádherných 20 °C se ochladilo na 4 °C v noci a přes den se teplota nevyšplhala na víc, jak 8 stupínků nad nulou. Zavážení ve větrném počasí bylo doslova peklo a po třetím dni jsme už necítili ramena.Tato dřina se nám, narozdíl od jiných rybářů, kteří nevyváželi, vyplatila. Kaprům toto ochlazení snad ani nevadilo a přijímali námi nabízené kuličky s chutí a to tak, že jeden bojovný šupináč se nechal zlákat tři dny po sobě. Jeden den mu zachutnalo boilie krab, a poté si dopřál boilie losos. Byl to nádherně stavěný čistý šupináč – 88 cm a 13,5 kg.

Jiří Keimar

15 kg a 87 cm

15,5 kg a 81 cm

V pátek se začalo počasí umoudřovat a v noci nastal úplněk, který nám přinesl nádherné kapry v podobě 13 kg na začátek a přidal 16 kg, 15 kg, dva těsně pod hranicí 10 kg a nad ránem ještě lysce 13,5 kg.

V průběhu celé výpravy se nám podařilo pokořit hranici 10 kg celkem v 31 případech, a za tu dobu jsme zkrmili 30 kg boilie a 40 kg pelet. Co nás však zarazilo, že v tak studeném počasí přijímali kapři návnady větších rozměrů. Bez problémů přijímali i koule 25 mm, které jsme byli nuceni nasadit, abychom se vyhnuli dotírajícím karasům.

16 kg a 91 cm
konec bloku