fotogaleriečlánkyvidea
začátek bloku
tisk   tisk

Francie

Francie

Tomáš Kašpar

20 kg - boilie Žlutý Impuls s příchutí scopex

Francouzské prokletí

Je 26. prosince 2007 - doba vánočních svátků. Většina rybářů sedí doma se svými rodinami a vychutnává si atmosféru Vánoc. Ti největší šílenci balí pruty a míří k vodě, většinou na zahraniční revíry, kde se dá bez problému kaprařit celý rok. To je tentokrát i můj případ. Balím pruty, startuji po strop naložené auto a s kamarádem Honzou opouštíme rodiny od vánoční pohody a míříme směr Francie. V plánu máme jezero Cassien, kde bychom chtěli oslavit Nový rok. Realita je však úplně jiná. Přijíždíme k jezeru a pohled, který se nám naskytne, je děsivý. Bivak vedle bivaku, parkoviště totálně narvané, na jezeře lodě a rybář marně hledající místo k rybaření. Zastavíme na okraji parkoviště, abychom se oklepali z toho šoku a vymýšlíme další variantu, kam jet rybařit. Padá volba na Rhonu. ?íkáme si zimní kapraření na řece, proč ne, za zkoušku nic nedáme, a tak se vracíme tři sta kilometrů. Zkoušíme místo, kam jezdíme kaprařit od jara do podzimu, ale bohužel jsme pět dní bez záběru, z čehož usuzujeme, že zas tak dobrá volba to nebyla. Přichází Nový rok a s tím i nové nápady. Vzpomněl jsem si, že před rokem nám místní porybný ukazoval místo u elektrárny, kde vytéká teplá voda. Jel jsem se tam podívat. U výtoku stálo deset rybářů a na feeder tahali rybu za rybou. Ještě ten den se stěhujeme do blízkosti elektrárny, ale ne příliš, abychom si udrželi odstup od místních. Už první noc máme pár záběrů, žádné velké ryby, tak kolem 10 kg. Největší ryba přišla po týdnu na tygří ořech - 14 kg šupináč. Po deseti dnech chytání se radíme co dál. Zůstat a doufat, že najedou větší, nebo se přestěhovat jinam. Padla i varianta, vrátit se zpět na Cassien. Máme za sebou skoro tři týdny dobré rybařiny, zkrmeno padesát kilo boilie Kořeněný tu?ák s broskví a Biosquid s olihní a nevíme co dál. V plánu jsme měli zůstat u vody až do konce ledna. Nakonec padá volba vrátit se zpět na Cassien se zastávkou doma na doplnění zásob a načerpání nových sil. V této přestávce jsem navštívil i Jardu Těšínského, nakoupil několik směsí a prohodil pár slov o Cassienu. Doma jsem naroloval několik kil boilie a vyrazil opět směr Francie.

Tentokrát bylo vše O.K. Na jezeře ani noha, jen dva kapraři z Čech v severním rameni. Prohodili jsme s nimi pár slov, měli zatím jednoho 15 kg kapra. Sedl jsem si naproti, rozvezl pruty podél břehu a čekal. Třetí noc to přišlo. Prut vyvezený 500 m podél břehu začal hlásit pohyb. Swinger spadl prudce dolu. Beru prut do ruky, nasedám do lodě. Po dvaceti minutách vytahuji krásného lysce. Kapra vážím, má rovných 20 kg. Jsem velice spokojen, kapra nesakuji, na Cassienu je to přísně zakázané. Pár fotek, a je to. Otevírám láhev vína, sedám si do křesílka a s uspokojivým pocitem si vychutnávám nádherný pocit, který se dá zažít jen u vody.

Do konce výpravy tahám už jen cejny, ale to mi vůbec nevadí. Svůj úkol jsem splnil a odjíždím s velmi dobrým pocitem. Kapra jsem vytáhl na boilie Žlutý Impuls s 20 ml scopexu a 5 kg drceného tygřího ořechu na 10 kg směsi.

                                        

Francouzské vody mě přitahují jako magnet a již při cestě domů plánuji další výpravu do této země. Tentokrát mám v plánu vyzkoušet úplně nové boilie od Jardy Těšínského - Biocrab.
konec bloku